MÍT-DĚLAT-BÝT nebo BÝT-DĚLAT-MÍT

Většina lidí si myslí, že když budou MÍT to či ono, tak jim to umožní DĚLAT to, co je baví a po čem touží a teprve pak mohou BÝT šťastní či se někým stát.

Na jednom kurzu koučinku jsem však byla seznámena s opačným úhlem pohledu: To, kým jsme či se postupně stáváme, následně určuje, jak se chováme a co děláme a to nám nakonec přináší to, co z toho máme.

Musím uznat, že to má něco do sebe. Celý život jsem se honila za tím něco mít a to mě nutilo vyvinout nemalé úsilí k tomu to získat a naivně jsem si myslela, že jsem dosáhla štěstí. Krátkodobě snad ano, ale z dlouhodobého hlediska jsem se nemohla nevyhnout pocitu jakési prázdnoty, že všechny ty věci, co mám, co vlastním, mi žádný pocit štěstí nepřináší. A tak jsem na to šla opačně: začala jsem se zbavovat většiny věcí, co jsem tehdy měla a začala jsem se zabývat myšlenkami - kým chci vlastně být, případně co chci dělat, což nebyl zrovna jednoduchý úkol. Začala jsem tedy pracovat na svém novém “JÁ”. Na dané téma jsem si dokonce zpracovala vlastní myšlenkovou mapu, která mi pomohla myšlenky utřídit a najít vhodný směr. Teprve pak začalo přicházet to ostatní :-) Z vlastní zkušenosti tedy mohu potvrdit, že to funguje!

Příběh: Slyšela jsem příběh o člověku, který hledal nový smysl svého života, potřeboval se něčeho chytit, aby se vymanil ze své závislosti na alkoholu. A tak po několika sezeních s psychoterapeutem vyšlo najevo, že byl vždycky dobrý na cizí jazyky a z jistých důvodů se jejich učení nemohl věnovat. Ve svých 48-mi letech se tento muž nakonec rozhodl věnovat se studiu Francouzštiny, ikdyž nebyl zjevný smysl dalšího využití. Chtěl být zkrátka člověkem, který umí mluvit francouzsky. Již po roce byl tento muž schopen v daném jazyce plynule komunikovat a dnes je profesionálním překladatelem, díky čemuž uživí sebe i celou  rodinu a hlavně dělá to, co ho baví…

 

Kdo je online

Právě přítomno: 9 hostů a žádný člen