Život jako projekt - CÍLE

Od té doby, co školím projektové řízení, si čím dál víc uvědomuji, že danou metodiku lze velmi prakticky využít na cokoliv, do čeho se v životě chceme pustit. Někdy stačí udělat pořádný brainstorming pomocí myšlenkové mapy a hned máme víc jasno, jak moc je naše myšlenka reálná a co potřebujeme k dosažení našeho záměru resp. cíle.

No jo, jenže to bychom ještě potřebovali vypilovat stanovování cílů… 

Příklad z praxe:

Asi před rokem jsem se ptala jednoho z účastníků školení, jaký si stanovil cíl v rámci cvičení. Odpověděl: “Vstávat o hodinu dřív”. A já na to: “A proč potřebujete vstávat o hodinu dřív?” “Abych mohl chodit dřív do práce.” "A proč potřebujete chodit dřív do práce?” “Abych mohl chodit dřív domů.” “A proč chcete chodit dřív domů?” “Abych mohl odpoledne jezdit na kole.” “Hmm, zajímavé, takže, co je Vaším hlavním cílem?” “No, chtěl bych každý den jezdit na kole.” A je to venku - cílem je tedy “Každodenní odpolední jízda na kole.” Podotýkám, že dotyčný nerad vstával. Pokud by se tedy držel prvotně stanoveného cíle, jeho motivace by dlouho nevydržela. Zaměří-li se však na “kolo” a dřívější vstávání bude jen jednou z cest, jak se k cíli přiblížit, pak jeho motivace vstávat dřív vydrží mnohem déle. Nebo může přijít na způsob, jak chodit dřív z práce, aniž by musel dřív vstávat :-)

Z výše uvedeného vyplývá, že se náš hlavní cíl může skrývat a my veškeré své úsilí a energii omylem zaměříme na “nepravý” cíl, díky čemuž je pak pro nás mnohem těžší udržet vlastní motivaci k dosažení původního záměru.

 

Zkuste si osvědčenou metodu SMART:

S - dostatečně specifikujte a konkrétně pojmenujte to, čeho má být dosaženo

M - zvolte vhodná měřítka (kritéria, milníky v čase atp.), podle kterých poznáte, zda a jak se blížíte dosažení cíle

A - prozkoumejte, jak moc se s cílem ztotožňujete, jak moc je pro Vás nebo pro ty, kterých se to také týká, akceptovatelný

R - uvědomte si, jak moc je reálné Váš cíl uskutečnit s ohledem na aktuální situaci a okolnosti, jaké jsou možné překážky atp.

T - uveďte konečný termín, dokdy má být Váš cíl splněn

Jakmile u některého bodu narazíte na nesrovnalost, nebojte se cíl přespecifikovat, jinak načasovat nebo třeba slevit ze svých požadavků či připustit jinou/novou možnost.

 

Přeji hodně zdaru při plnění vašich cílů! :-)

 

Kdo je online

Právě přítomno: 27 hostů a žádný člen