ZEN TO DONE

ZEN TO DONE, nebo-li ZTD, je sada 10-ti návyků, které nás oslovují svou jednoduchostí a zaměřením na to podstatné. Jde o metodu přinášející do našeho života skvělé myšlenky a nápady a pomáhá nám tak k vlastnímu osobnímu rozvoji a následování vlastních vizí. A jak na to?

 

Shromažďování
Základem je úkol či myšlenku ve své hlavě zachytit a zaznamenat např. do malého bloku nebo svého telefonu. Tím si vyčistíme hlavu a dáme tak prostor novým věcem, které by jinak nemohly vzniknout :-) 

Třídění
Nashromážděné poznámky je nutné řádně zpracovat, zatřídit, delegovat, sepsat na seznam k dokončení (tzv. TO DO LIST) nebo úplně vyřadit/vyhodit.

Plánování
Ze seznamu si vybereme pár nejdůležitějších úkolů týdne a každého dne. Těmito úkoly začneme hned ráno. Dokončení i jediného takového úkolu znamená, že jej máme z krku a také nás jeho splnění hned příjemně motivuje k dalšímu.

Plnění úkolů
Plánování je sice pěkná věc, ale základem stejně zůstává vyhrnout si rukávy a pustit se do práce. Takže, vyberme si úkol, eliminujme rušivé zdroje a makejme na tom. Nesnažme se dělat vše naráz, hezky všechno postupně ;-) 

Udržování jednoduchého a důvěryhodného systému
Čím jednodušší nástroj, tím je pravděpodobnější , že jej budeme používat. Postačí i papír a tužka.

Uspořádávání
Každá věc, každá informce, každý úkol by měli mít své místo. Vytvořme si přehledné a čisté prostředí, které maximálně podpoří naši kreativitu a soustředění.

Vyhodnocování a revidování
Aby jakýkoliv systém mohl dobře fungovat, je potřeba jej udržovat. Jednoduše si projděme všechny seznamy, tzv. TO DO listy, připoměňme si své vize, přání a cíle… což má velký význam i pro motivaci a upevnění toho, co opravdu chceme. Můžeme také zjistit, že se ubíráme špatným směrem a zavčas změnit cestu, kterou se jdeme, ve svůj prospěch.

Opakované zjednodušování
Zkusme zúžit svůj záběr a své cíle. Zbavme se zbytečných projektů a úkolů. Při menším počtu toho dokončíme více a kvalitněji. Méně znamená lépe.

Zavedení a udržování rutiny
Automatizovaná činnost nebo opakovaný úkol vyžaduje mnohem méně sebekontroly. Vlastně tak nějak pracuje pro nás a toho se dá vhodně využít :-)

Nalezení své vášně
Tento návyk je o hledání sebe sama - o hledání toho, co nás dokáže nadchnout a co nás baví. Může to být koníček, určitá část naší práce nebo úplně nová věc. Prostě hledejme, zkoušejme a hrajme si!

 

Můžeme začít jakoukoliv z výše uvedených činností, nejlépe takovou, která je nám nejbližší. Vytrvalým opakováním dané činnosti pak vznikne návyk. Díky postupnému začleňování jednotlivých návyků jeden po druhém máme velkou šanci následovat své vize a přání a udržet si tak potřebnou motivaci k dosažení stanovených cílů a představ. Takže rovnou do toho! :-)

Kde se ZTD vzalo?
Jeho autorem je spisovatel, minimalista a autor blogu zenhabits.net, Leo Babauta, který se nechal inspirovat  tím nejdůležitějším z metody Getting things done (GTD) a knihou 7 návyků vysoce efektivních lidí od Coveyho. To celé pak zpracoval svým minimalistickým pohledem na život. Na svět se tak dostala metoda, která může oslovit mnoho lidí a přinést do našeho života hned několik skvělých myšlenek a návyků, které napomáhají osobnímu rozvoji a následování vlastních vizí.

 

“Vše by mělo být vymyšleno tak jednoduše, jak je to jen možné - ale ne jednodušeji.” Albert Einstein

 

Kdo je online

Právě přítomno: 13 hostů a žádný člen